FM 3090 over SH 6
Fair Condition55 years old1,464 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 1.05 Mi NW Of SH 90 |
| Carries | FM 3090 |
| Crosses | SH 6 |
| Coordinates | 30.40754, -96.08427 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 290.0 ft (88.4 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 1246.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,464 (2021) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940005003055 |