SH 90 over Stuart Branch Creek
Good Condition64 years old3,948 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 0.45 Mi N Of FM 1696 |
| Carries | SH 90 |
| Crosses | Stuart Branch Creek |
| Coordinates | 30.78216, -95.94978 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Area | 247.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,948 (2020) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940031502060 |