SH 90 over South Bedias Crk Relief
Fair Condition99 years old3,026 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 2.25 Mi S Of FM 1696 |
| Carries | SH 90 |
| Crosses | South Bedias Crk Relief |
| Coordinates | 30.74168, -95.95710 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 225.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1927 (reconstructed 1960) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,026 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940031502016 |