SH 90 over Terrells Branch
Fair Condition100 years old11,877 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 2.32 Mi NE Of SH 6 |
| Carries | SH 90 |
| Crosses | Terrells Branch |
| Coordinates | 30.42004, -96.04635 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 86.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1926 (reconstructed 1955) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,877 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940031504084 |