CR 409 over Spring Creek
Fair Condition56 years old140 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 0.6 Mi E Of SH 90 |
| Carries | CR 409 |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 30.42817, -96.03321 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 67.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 140 (2010) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940AA0127001 |