SH 249 over Uprr/sh 105 & Ditch
Good Condition4 years old9,700 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | At SH 105 & US 249 |
| Carries | SH 249 |
| Crosses | Uprr/sh 105 & Ditch |
| Coordinates | 30.35533, -95.96910 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1247.0 ft (380.1 m) |
| Max Span | 303.1 ft (92.4 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 6499.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,700 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940033801213 |