SH 105 over Little Grassy Creek
Good Condition48 years old8,565 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 3.5 Mi E Of SH 6 |
| Carries | SH 105 |
| Crosses | Little Grassy Creek |
| Coordinates | 30.36282, -96.01207 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 145.7 ft (44.4 m) |
| Deck Area | 541.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,565 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940033801106 |