FM 149 over Small Branch
Good Condition39 years old1,254 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 1.5 Mi E Of FM 2562 |
| Carries | FM 149 |
| Crosses | Small Branch |
| Coordinates | 30.53966, -95.89589 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 56.4 ft (17.2 m) |
| Deck Area | 161.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,254 (2020) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940072001053 |