FM 149 over Garretts Creek
Fair Condition30 years old1,254 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 0.8 Mi E Of FM 2562 |
| Carries | FM 149 |
| Crosses | Garretts Creek |
| Coordinates | 30.53579, -95.90720 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 263.1 ft (80.2 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 786.0 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,254 (2020) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940072001069 |