FM 149 over Lake Creek Relief
Fair Condition36 years old2,305 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 0.75 Mi NE Of FM 1486 |
| Carries | FM 149 |
| Crosses | Lake Creek Relief |
| Coordinates | 30.54268, -95.83533 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 621.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,305 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940072001057 |