FM 1774 over Cedar Creek Relief
Fair Condition75 years old1,249 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 3.85 Mi N Of SH 105 |
| Carries | FM 1774 |
| Crosses | Cedar Creek Relief |
| Coordinates | 30.39313, -95.87412 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Area | 125.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,249 (2020) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940140001007 |