FM 1774 over Floyds Creek
Good Condition75 years old1,249 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 5.35 Mi N Of SH 105 |
| Carries | FM 1774 |
| Crosses | Floyds Creek |
| Coordinates | 30.40666, -95.88639 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 63.3 ft (19.3 m) |
| Deck Area | 169.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,249 (2020) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940140001005 |