CR 137 E over Rocky Creek Branch
Fair Condition26 years old100 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 1.6 Mi N Of FM 1696 |
| Carries | CR 137 E |
| Crosses | Rocky Creek Branch |
| Coordinates | 30.82129, -95.89279 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 42.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2016) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940AA0137001 |