IH 35e NB over Saner AVE
Good Condition5 years old100,000 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.9 Mi N Of Loop 12 |
| Carries | IH 35e NB |
| Crosses | Saner AVE |
| Coordinates | 32.71315, -96.82951 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 114.8 ft (35 m) |
| Max Span | 114.8 ft (35 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 542.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100,000 (2017) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570044202444 |