IH 35e Sbml over Saner Avenue
Good Condition5 years old86,498 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.9 Mi N Of Loop 12 |
| Carries | IH 35e Sbml |
| Crosses | Saner Avenue |
| Coordinates | 32.71304, -96.82992 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Area | 795.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 86,498 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570044202454 |