IH 35e SB over 10th St.
Good Condition5 years old80,576 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 2.4 Mi N Of Illinois AVE |
| Carries | IH 35e SB |
| Crosses | 10th St. |
| Coordinates | 32.74854, -96.81016 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Other |
| Design | Other |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 143.0 ft (43.6 m) |
| Deck Area | 998.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80,576 (2020) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570044202449 |