IH 35e NB Ent Ramp over IH 35e NB Exit 8th
Good Condition2 years old8,100 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 2.2 Mi N Of Illinois AVE |
| Carries | IH 35e NB Ent Ramp |
| Crosses | IH 35e NB Exit 8th |
| Coordinates | 32.74614, -96.81119 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 350.4 ft (106.8 m) |
| Max Span | 120.4 ft (36.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 907.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,100 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570044202451 |