Flynn Rd. over Somis Drain
Good Condition45 years old9,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Ventura |
| Location | 0.4 Mi N/o I101 |
| Carries | Flynn Rd. |
| Crosses | Somis Drain |
| Coordinates | 34.22278, -119.02267 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 68.2 ft (20.8 m) |
| Deck Area | 166.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,000 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 52C0304 |