Via Alondra over Somis Drain
Good Condition44 years old150 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Ventura |
| Location | 0.1 Mi Sw/o Maya Linda ST |
| Carries | Via Alondra |
| Crosses | Somis Drain |
| Coordinates | 34.22411, -119.02494 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Width | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Area | 144.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 52C0305 |