Lp 12 over Bnsf Railroad
Fair Condition73 years old26,510 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.10 Mi SW Of IH 45 |
| Carries | Lp 12 |
| Crosses | Bnsf Railroad |
| Coordinates | 32.70113, -96.75304 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 125.0 ft (38.1 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Area | 1310.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1953 (reconstructed 1975) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,510 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058101022 |