Lp 12 EB Conn over Bnsf Railroad
Fair Condition51 years old26,510 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.10 Mi SW Of IH 45 |
| Carries | Lp 12 EB Conn |
| Crosses | Bnsf Railroad |
| Coordinates | 32.69970, -96.75482 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 242.1 ft (73.8 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 715.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,510 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 622 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058101088 |