Loop 12 NB over Lawther DR
Fair Condition67 years old12,204 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.30 Mi S Of Spur 244 |
| Carries | Loop 12 NB |
| Crosses | Lawther DR |
| Coordinates | 32.85725, -96.71761 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 378.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,204 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570058101038 |