Mockingbird/peavy over Loop 12
Good Condition5 years old10,450 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.6 Mi W Of SH 278 |
| Carries | Mockingbird/peavy |
| Crosses | Loop 12 |
| Coordinates | 32.85347, -96.71770 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Area | 757.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,450 (2016) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570058101404 |