Ferguson RD over Lp 12
Fair Condition52 years old17,393 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.45 Mi N Of IH 30 |
| Carries | Ferguson RD |
| Crosses | Lp 12 |
| Coordinates | 32.81727, -96.68961 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 190.0 ft (57.9 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 93.8 ft (28.6 m) |
| Deck Area | 1655.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,393 (2019) |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058101061 |