Lp 12 over Ash Creek
Good Condition48 years old30,044 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.2 Mi NW Of Ferguson ST |
| Carries | Lp 12 |
| Crosses | Ash Creek |
| Coordinates | 32.82028, -96.69183 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 93.8 ft (28.6 m) |
| Deck Area | 783.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,044 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570058101086 |