Military PKWY over Lp 12 (buckner Blvd)
Good Condition49 years old15,710 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 2.3 Mi S Of IH 30 |
| Carries | Military PKWY |
| Crosses | Lp 12 (buckner Blvd) |
| Coordinates | 32.76938, -96.68263 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 277.9 ft (84.7 m) |
| Max Span | 107.9 ft (32.9 m) |
| Deck Width | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Area | 2270.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,710 (2009) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570058101089 |