Lp 12 SB over Up Rr
Fair Condition29 years old20,805 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.56 Mi S Of IH 30 |
| Carries | Lp 12 SB |
| Crosses | Up Rr |
| Coordinates | 32.77638, -96.68283 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 719.2 ft (219.2 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 2871.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,805 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570058101396 |