Third ST over Up Rr Amtrak Oxnard Bl
Good Condition39 years old5,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Ventura |
| Location | 500 Ft North Of W.4th ST |
| Carries | Third ST |
| Crosses | Up Rr Amtrak Oxnard Bl |
| Coordinates | 34.20030, -119.17753 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 664.0 ft (202.4 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Area | 4513.5 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,500 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 52C0307 |