Oxnard BLVD over El Rio Drain
Good Condition62 years old26,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Ventura |
| Location | 500 Ft N Of Vineyard AVE |
| Carries | Oxnard BLVD |
| Crosses | El Rio Drain |
| Coordinates | 34.22799, -119.17772 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 101.4 ft (30.9 m) |
| Deck Area | 225.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,000 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 52C0308 |