Illinois AVE over Lp 12
Fair Condition51 years old16,158 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.20 Mi NW Of Sp 303 |
| Carries | Illinois AVE |
| Crosses | Lp 12 |
| Coordinates | 32.72036, -96.91632 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 365.2 ft (111.3 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Area | 3194.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,158 (2019) |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058102063 |