Lp 12 over Draw
Good Condition78 years old19,271 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.25 Mi NW Of Sp 303 |
| Carries | Lp 12 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 32.70830, -96.90596 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 127.6 ft (38.9 m) |
| Deck Area | 319.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1948 (reconstructed 1968) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,271 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058102013 |