Lp 12 SB over Singleton BLVD
Fair Condition50 years old67,772 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.85 Mi N Of IH 30 |
| Carries | Lp 12 SB |
| Crosses | Singleton BLVD |
| Coordinates | 32.77859, -96.91722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 62.3 ft (19 m) |
| Deck Area | 1,216 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 67,772 (2019) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058102071 |