IH 30 Wbml over Loop 12 & Uprr
Fair Condition16 years old66,167 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | At Int Of IH 30 & Lp 12 |
| Carries | IH 30 Wbml |
| Crosses | Loop 12 & Uprr |
| Coordinates | 32.76647, -96.91481 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1370.1 ft (417.6 m) |
| Max Span | 165.0 ft (50.3 m) |
| Deck Width | 89.6 ft (27.3 m) |
| Deck Area | 11400.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 66,167 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 12 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804017 |