Wagon Wheel Road over Oxnard BLVD
Fair Condition71 years old3,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Ventura |
| Location | 500 Ft South Of Spur DR |
| Carries | Wagon Wheel Road |
| Crosses | Oxnard BLVD |
| Coordinates | 34.23359, -119.17987 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 153.9 ft (46.9 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 525.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,500 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 52C0310 |