Jefferson BLVD EB over Lp 12
Fair Condition46 years old13,430 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.35 Mi S Of IH 30 |
| Carries | Jefferson BLVD EB |
| Crosses | Lp 12 |
| Coordinates | 32.74769, -96.91785 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 379.9 ft (115.8 m) |
| Max Span | 134.8 ft (41.1 m) |
| Deck Width | 70.5 ft (21.5 m) |
| Deck Area | 2489.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,430 (2016) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 12 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570058102096 |