Jefferson BLVD WB over Lp 12
Fair Condition46 years old11,585 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.32 Mi S Of IH 30 |
| Carries | Jefferson BLVD WB |
| Crosses | Lp 12 |
| Coordinates | 32.74778, -96.91925 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 379.9 ft (115.8 m) |
| Max Span | 134.8 ft (41.1 m) |
| Deck Width | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Area | 2003.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,585 (2019) |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 12 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570058102097 |