Lp 12 SB Fr over Dart Rr
Good Condition13 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.05 Mi NE Of SH 114 |
| Carries | Lp 12 SB Fr |
| Crosses | Dart Rr |
| Coordinates | 32.84695, -96.91173 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Area | 396.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2013) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570058102359 |