Lp 12 EB over Cockrell Hill RD
Good Condition52 years old5,646 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.20 Mi SE Of Sp 303 |
| Carries | Lp 12 EB |
| Crosses | Cockrell Hill RD |
| Coordinates | 32.69168, -96.89158 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 483.9 ft (147.5 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 2522.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,646 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058102399 |