Lp 12 NB over Five Mile Creek
Fair Condition58 years old12,383 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.35 Mi SE Of Sp 303 |
| Carries | Lp 12 NB |
| Crosses | Five Mile Creek |
| Coordinates | 32.70172, -96.90003 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 129.9 ft (39.6 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 653.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,383 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058102047 |