Loop 12 Express over Loop 12 NB
Good Condition8 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.7 Mi SW Of IH 35e |
| Carries | Loop 12 Express |
| Crosses | Loop 12 NB |
| Coordinates | 32.85826, -96.90326 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 920.9 ft (280.7 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 3508.8 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2000) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570058102402 |