Anderson AVE over Lp 12
Good Condition46 years old2,249 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.60 Mi S Of IH 30 |
| Carries | Anderson AVE |
| Crosses | Lp 12 |
| Coordinates | 32.75798, -96.91865 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 401.9 ft (122.5 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 1580.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,249 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570058102082 |