U.s. Highway 101 over Medea Creek
Fair Condition77 years old160,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 07-la-101-34.82-agrh |
| Carries | U.s. Highway 101 |
| Crosses | Medea Creek |
| Coordinates | 34.14580, -118.75742 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 107.0 ft (32.6 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 178.1 ft (54.3 m) |
| Deck Area | 1770.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1949 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 160,000 (2018) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53 0002 |