U.s. Highway 101 over Las Virgenes Creek
Good Condition53 years old167,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 07-la-101-31.37 |
| Carries | U.s. Highway 101 |
| Crosses | Las Virgenes Creek |
| Coordinates | 34.14516, -118.70181 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 168.0 ft (51.2 m) |
| Deck Area | 875.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 167,000 (2018) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 522 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53 0003 |