Interstate 5 SB over Castaic Creek
Good Condition58 years old54,420 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 07-la-005-r56.26 |
| Carries | Interstate 5 SB |
| Crosses | Castaic Creek |
| Coordinates | 34.45124, -118.61458 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 249.3 ft (76 m) |
| Max Span | 105.6 ft (32.2 m) |
| Deck Width | 79.7 ft (24.3 m) |
| Deck Area | 1846.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 54,420 (2018) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53 0009L |