W10-s164&n164-w10 over SR 164 (rosemead Bl)
Fair Condition75 years old9,750 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 07-la-010-26.84-rsmd |
| Carries | W10-s164&n164-w10 |
| Crosses | SR 164 (rosemead Bl) |
| Coordinates | 34.07259, -118.07331 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 173.9 ft (53 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 572.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,750 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53 0010K |