State Route 14 over Lost Canyon Road Uc
Good Condition63 years old113,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 07-la-014-32.53-scta |
| Carries | State Route 14 |
| Crosses | Lost Canyon Road Uc |
| Coordinates | 34.41874, -118.43718 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 141.4 ft (43.1 m) |
| Deck Area | 1219.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 113,000 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53 1621 |