US 59 over Draw
Fair Condition78 years old2,721 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 10.50 Mi NE Of IH 35 |
| Carries | US 59 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 27.57358, -99.34923 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Area | 148.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1948 (reconstructed 1979) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,721 (2020) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400054201007 |