US 59 over Los Tios Creek
Fair Condition78 years old2,721 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 7.70 Mi NE Of IH 35 |
| Carries | US 59 |
| Crosses | Los Tios Creek |
| Coordinates | 27.56127, -99.39193 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 180.1 ft (54.9 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 54.5 ft (16.6 m) |
| Deck Area | 911.3 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1948 (reconstructed 1979) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,721 (2020) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400054201006 |