US 59 over Torres Creek Tributary
Fair Condition76 years old1,830 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 7.90 Mi SW Of FM 2050 |
| Carries | US 59 |
| Crosses | Torres Creek Tributary |
| Coordinates | 27.72463, -98.96159 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 50.2 ft (15.3 m) |
| Deck Area | 182.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1971) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,830 (2020) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400054202028 |