US 59 over Torres Creek Tributary
Fair Condition76 years old1,898 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 7.50 Mi SW Of FM 2050 |
| Carries | US 59 |
| Crosses | Torres Creek Tributary |
| Coordinates | 27.72721, -98.95555 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 113.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1971) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,898 (2020) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400054202029 |